באופן עקרוני, בת מצווה הוא היום המיוחד הזה במהלך חייה של כל אישה יהודייה שבו היא מגיעה לשלב שהיא מתחייבת לקיים מצוות.

 

לפי ההלכה היהודית גיל 12 ויום אחד הוא הגיל שבו הילדה נחשבת לבוגרת ומהיום הזה והלאה היא מחויבת בקיום של כל מצוות התורה שבהן חייבות נשים. למה חוגגים בת מצוה בגיל 12 ולא כמו שחוגגים בר מצווה בגיל 13? ובכן, הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבנות מתבגרות מבחינה מינית מהר ומוקדם יותר מבנים. אם תשימו לב, בנות הכיתה באזור כיתה ו' או ז' לרוב יהיו מפותחות יותר וגבוהות יותר מאשר הבנים.

כל מה שרציתם לדעת על בת מצווה לפי ההלכה

במשנה במסכת נידה כתובות המילים הבאות: "בת שתים עשרה שנה ויום אחד נדריה קיימין". הרמב"ם הוסיף וכתב: "בת שתים עשרה שנה ויום אחד… ובן שלוש עשרה שנה ויום אחד… הרי הן כגדולים לכל המצוות". הרא"ש הסביר את המדרש בבראשית רבה במילים הבאות: "נתן הקב"ה בינה יתרה באישה יותר מבאיש". הפירוש הוא שהקדוש ברוך הוא הקדים לתת בינה באישה מאשר באיש, כלומר ההתפתחות הרגשית של האישה קודמת לזו של הגבר. מפתיע לגלות שחגיגות בת המצווה הן סממן שהחל לתת את אותותיו רק מהמאה ה19. כיום עם זאת מקובל לחגוג בת מצווה בכל הזרמים היהודיים, החילוניים והדתיים כאחד.

כל מה שרציתם לדעת על בת מצווה בחוגים החילוניים

כיום נהוג לחגוג בת מצווה במסיבה בה משתתפים כל החברים ובני הכיתה. ישנם לא מעט מועדונים לחגיגת בת מצווה בתל אביב שמיועדים באופן מיוחד לחגיגות מהסוג הזה. לרוב מסיבות כאלו יכילו לא מעט אטרקציות לבת מצווה כגון עמדות משחק ניידות, משחקי שולחן כגון הוקי אוויר, כדורגל שולחן, פינג פונג וביליארד ועוד. מסיבות מסוימות גם יכילו עמדות איפור מקצועיות או תאי צילום בהם יכולים בני הכיתה להתחפש ולהקליט את עצמם מברכים את כלת השמחה למזכרת שתישאר לנצח. ישנם טיפים לבת מצווה רבים, החשוב מכל הוא להיערך בזמן, להזמין מקום במועדון מבעוד מועד ולהתאים את האירוע לאופי ולרצונות של הילדה שלכם.

 

בהצלחה.

סגירת תפריט