אנשים רבים תוהים למה חוגגים בת מצווה בגיל 12 ולא בגיל 13 כמו שחוגגים לבנים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שבנות מתפתחות מוקדם יותר מבנים. אם תסתכלו על בנות הכיתה בסביבות כיתה ו' או ז', תיווכחו לראות שהן לרוב גבוהות יותר מן הבנים. סממני המין המשניים מופיעים בגיל מוקם יותר אצל נשים ולכן חגיגת המעבר מילדות לבגרות מוקדמת יותר. בנות בגיל 12 מתחילות את גיל ההתבגרות והשינויים שמופיעים בגופן מכינים אותן לנשיות. לפי היהדות מגיל 12 מתחילה הבת לקיים את המצוות שמיועדות לנשים והטקסים המאפיינים את המעבר הזה משתנים בין החברה בה נחגג המעבר בין אם מדובר על חברה דתית אורתודוקסית, ליברלית או חילונית. בואו למצוא מגוון של רעיונות מקוריים לבת מצווה!

איך חוגגים?

אז אחרי שהבנו למה חוגגים בת מצווה בגיל 12, אפשר לדבר על איך חוגגים בת מצווה. בחברות חילוניות נהוג לחגוג את המעבר המשמח הזה במסיבה בה חברים בני המשפחה או החברים מהכיתה. כיום ישנן שפע של אטרקציות לבת מצווה שמיועדות לכך שהפקת האירוע תהיה מוצלחת ושכל אחד ימצא בה עיסוק מסוים. כך למשל טיפים לבת מצווה יכולים לכלול הצבת שולחנות משחק במקום האירוע כמו פינג פונג, כדורגל שולחן או שולחן ביליארד והמשקיענים במיוחד מגדילים לעשות ומציבים במקום שולחן הוקי אוויר, או עמדות של משחק סוני פלייסטיישן עם מסכי ענק. נהוג גם כן להזמין מפעילים שונים לאותם מועדונים לחגיגת בת מצווה כגון מאפרים או שחקנים שונים להעצמת החוויה.

האם תמיד נהוג היה לחגוג את האירוע לבנות?

נראה שהטקס המיוחד לא היה נהוג מאז ומתמיד. טקס הבת מצווה החל להיות מקובל החל מהמאה ה19 בלבד אבל מאז נהוג לחגוג אותו בכל הקהילות היהודיות בעולם ללא קשר לזיקה של המשפחה לדת. במשנה במסכת נידה כתוב: "בת שתים עשרה שנה ויום אחד נדריה קיימין" והוסיף הרמב"מ: "בת שתים עשרה שנה ויום אחד… ובן שלוש עשרה שנה ויום אחד… הרי הן כגדולים לכל המצוות".

סגירת תפריט